а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галванизира

галванизираат; галванизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Покрива со слој на метал со помош на галвански електрицитет.
Англиски: galvanize Албански: galvanizoj
Употреба: Физика
2. Лекува со помош на галванска струја.
Албански: shërim me galvanizim
Употреба: Медицина
Изведенки
галванизирање ср.
глаг. им.