а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галванизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Покривање на површината на некој метал со слој на друг метал со помош на галвански електрицитет.
Англиски: galvanization Албански: galvanizim
Употреба: Физика
2. Лекување со помош на галванска струја.
Англиски: galvanization Албански: galvanizim
Употреба: Медицина