а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галванизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Појава на електрицитет што настанува при допир на некои метали (според името на пронаоѓачот Луиџи Галвани).
Англиски: galvanism Албански: galvanizëm
Употреба: Физика
Изведенки
галвански прид.
галванскиот
Пример: Галванска струја.