а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галантерија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29663
1. Ситна трговска стока за лична употреба.
Англиски: haberdashery Албански: kinkaleri, galanteri
Употреба: Економија
Примери:
Во една продавница за машка галантерија купи копчиња за ракави.
2. Продавница за таков вид стока.
Англиски: haberdashery Албански: galanteri
Употреба: Економија
Примери:
Во галантеријата најде игли какви што бараше.
Изведенки
галантериски прид.
галантерискиот