а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галантерист

мн. галантеристи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45006
Трговец со галантериска стока.
Примери:
Нејзиниот татко беше Вилијам Вард, галантерист.
Изведенки
галантеристка ж.
мн. галантеристки