а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галантен

галантниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 25998
Што е дарежлив, широкоград, услужлив, љубезен, учтив.
Англиски: gallant
Примери:
Ја нарекуваше негова муза и беше галантен во комплиментите.
Изведенки
1. галантно прил.
Пример: Се однесуваше галантно кон своите пријатели.
2. галантност ж.
мн. галантности
Пример: Ја придоби нејзината љубов со галантности.