а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галама

(едн.) галамата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31468
врева, бучава
Англиски: noise Српски: галама
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Не можам повеќе да ја поднесам галамата од сообраќајот.