а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галаксија

мн. галаксии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11324
Ѕвезден систем во вселената, на пример Млечен пат.
Англиски: galaxy
Употреба: Астрономија
Примери:
Се истражуваше дали има и други галаксии во вселената.
Изведенки
галактички прид.
галактичкиот