а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гакне

гакнат; гакни, гакнете; гакнав, гакнаа; гакнал; гакнат; (ќе) гакнев, (ќе) гакнеа; (ќе) гакнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48236
Испушти глас како гуска, гака малку.
Примери:
Гуската цел ден не гакна ниту еднаш.
Изведенки
1. гакнува несв.
гакнуваат
2. гакнување ср.
глаг. им.