а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гака

гакаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 52951
Испушта глас како гуска.
Англиски: cluck
Примери:
Од раното утро гуските почнаа да гакаат.
Изведенки
гакање ср.
глаг. им.