а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газне

газнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стапне, згази малку.
Англиски: step
Примери:
Го газна по ногата за да замолчи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи