а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газда

мн. газди
Вид збор: Именка, машки род
1. богат човек
Англиски: rich man Албански: pronar
Примери:
Како вистински газда, јадеше по најскапите ресторани.
2. сопственик, стопан
Англиски: owner, boss Албански: pronar
Употреба: Економија
Примери:
Газдата на станот дојде да ја земе киријата.
3. работодавец
Англиски: employer Албански: punëdhënës
Употреба: Економија
Примери:
Газдата ги проверуваше работниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи