а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газдарица

мн. газдарици
Вид збор: Именка, женски род
1. газда
Англиски: boss Албански: pronare
Примери:
Газдарицата го изнајмуваше станот евтино.
2. Жена на газда.
Албански: pronare
Примери:
Газдарицата беше полоша од газдата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи