а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газглава

Вид збор: Прилог
главечки (при превртување)
Англиски: headlong
Употреба: Разговорно
Примери:
Децата се превртуваа газглава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи