а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газа

мн. гази
Вид збор: Именка, женски род
Специјална мрежеста ткаенина што се користи за преврзување на рани.
Англиски: surgical gauze Албански: gazë, garzë
Употреба: Медицина
Примери:
Стерилна газа.
Хидрофилна газа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи