а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газалиште

мн. газалишта
Вид збор: Именка, среден род
Плитко место за поминување преку вода.
Англиски: ford
Примери:
Бараше газалиште за да ја премине реката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи