а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гаждаре

мн. гаждариња
Вид збор: Именка, среден род
Голем кош за пченка.
Употреба: Земјоделство
Примери:
И пченките ги собраа и ги сместија во гаждариња плетени од лескови прачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи