а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гадулка

мн. гадулки
Вид збор: Именка, женски род
Гудачки народен инструмент во вид на крушка, направен од едно парче дрво, со 3 или 4 жици.
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи