а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гадотија

Види и: гад (м.)
мн. гадотии
Вид збор: Именка, женски род
1. нечистотија
Англиски: dirt
2. подлост
Англиски: meanness
Изведенки
гадурија ж.
мн. гадурии
невкусно јадење
Пример: Не послужија со некакви гадурии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи