а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гадост

мн. гадости
Вид збор: Именка, женски род
Подлост, лоша постапка.
Англиски: meanness
Примери:
И до толкава ништожност, ситничавост, гадост можеше да се стркала човек!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи