а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гадлив

гадливиот
Вид збор: Придавка
Што чувствува одвратност кон нешто, обично храна.
Англиски: disgusting
Примери:
Детето беше гадливо.
Изведенки
1. гадливо прил.
Пример: Гадливо погледна на храната.
2. гадливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи