а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гадинка

мн. гадинки
Вид збор: Именка, женски род
инсект, бубачка
Англиски: insect
Употреба: Деминутив
Примери:
Куќата беше валкана и имаше гадинки во неа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи