а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вџаси

(се) вџасат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се запрепасти од нешто.
Англиски: startle Албански: habitem, çuditem
Примери:
Претрпна, се вџаси и рипна од столот.
2. Се згрози од нешто.
Англиски: horrify Албански: tmerohem
Примери:
Се вџасив од лузните не неговото лице.
Изведенки
1. вџасува несв.
(се) вџасуваат
2. вџасување ср.
глаг. им.
3. вџасено прил.
Пример: Вџасено гледа во војниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи