а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вџасен

вџасениот
Вид збор: Придавка
Што се вџаси.
Англиски: startled, perplexed
Примери:
Неговиот гладен и вџасен поглед ја жежеше под кожа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи