а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вџари

(се) вџарат
Вид збор: Глагол, свршен
Се загледа, се втренчи, се внесе во некого.
Англиски: stare
Употреба: Разговорно
Примери:
Војникот се вџарил со црните очи во селанецот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи