а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вљуби

(се) вљубат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9399
Се заљуби, пројави љубов кон некого, засака некого.
Англиски: love
Примери:
Се вљубиле и се зеле.
Се вљуби на прв поглед.
Изведенки
1. вљубува несв.
(се) вљубуваат
2. вљубување ср.
глаг. им.