а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вљубен

вљубениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4583
Тој што се вљубил, што е обземен од љубов кон некого или кон нешто.
Англиски: enamoured
Примери:
Двајца млади вљубени седеа на кејот.
Вљубен до уши - многу вљубен.
Изведенки
вљубеност ж.