а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вјарми

вјармат
Вид збор: Глагол, свршен
1. става во јарем
Англиски: yoke Албански: vë në zgjedhë
Примери:
Ги вјарми ѕевгарите во рало.
2. потчини, пороби
Англиски: yoke Албански: robëron, vë në zgjedhë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го вјарми народот.
Изведенки
вјармува несв.
вјармуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи