а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вѕида

вѕидаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53202
Вгради, заѕида (во ѕид).
Англиски: immure
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Многу бигорни камења вѕидале мајсторите во манастирот.
Изведенки
1. вѕидува несв.
вѕидуваат
2. вѕидување ср.
глаг. им.