а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вѓаволи

(се) вѓаволат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане ѓаволест.
Англиски: bedevil
Изведенки
1. вѓаволува несв.
(се) вѓаволуваат
2. вѓаволување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи