а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вшприца

вшприцаат
Вид збор: Глагол, свршен
Шприца, внесува во нешто.
Англиски: inject
Употреба: Разговорно
Примери:
Овие средства се вшприцани во буџетот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи