а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вшмука

вшмукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со шмукање, со вовлекување (течност, воздух) влече во себе или во нешто.
Англиски: suck
Примери:
Вшмука бензин.
Изведенки
1. вшмукува несв.
вшмукуваат
2. вшмукување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи