а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вшир

Вид збор: Прилог
Во ширина, хоризонтално.
Англиски: across
Примери:
За изминативе години, пишувачот на овие редови вдолж и вшир го прошета светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи