а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вшие

вшијат
Вид збор: Глагол, свршен
Зашие, сошие внатре.
Примери:
Му вшив потполнки на мантилот.
Изведенки
вшива несв.
вшиваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи