а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вшатори

(се) вшаторат
Вид збор: Глагол, свршен
се разграни
Англиски: branch out
Изведенки
1. вшаторува несв.
(се) вшаторуваат
2. вшаторување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи