а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вчури

вчурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. вчади, зачади
Англиски: smoke Албански: tymos
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќумбето ја вчури соба.
2. (се вчури) се вчади, се зачади
Англиски: smoke Албански: tymos
Примери:
Сѐ се вчури од цигарите.
Изведенки
1. вчурува несв.
вчуруваат
2. вчурување ср.
глаг. им.
3. вчуреност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи