а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вчудовиди

(се) вчудовидат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Запрепасти, силно изненади, зачуди некого со нешто неочекувано, несфатливо.
Англиски: stun Албански: habis, çudis
Примери:
Неговата облека сите ги вчудовиди.
2. (се вчудовиди) се запрепасти, се зачуди
Англиски: startle Албански: habitem, çuditem
Примери:
Сите во селото се вчудовидоа кога слушнаа за тоа.
Изведенки
1. вчудовидува несв.
вчудовидуваат
2. вчудовидување ср.
глаг. им.
3. вчудовидено прил.
Пример: Тој зина и вчудовидено гледаше.
4. вчудовиденост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи