а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вчудовиден

вчудовидени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) изненаден, запрепастен
Англиски: stunned
Примери:
Кога слушнав дека треба да доплатам толку пари, останав вчудовидена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи