а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вчуди

вчудат
Вид збор: Глагол, свршен
изненади
Англиски: marvel
Изведенки
1. вчудено прил.
Пример: Ааа ... како божем вчудено рекоа гостите.
2. вчуденост ж.
вчудовиди
FlexiMac
 менување на македонски глаголи