а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вчипчи

(се) вчипчат
Вид збор: Глагол, свршен
Цврсто зграпчи, стегне.
Примери:
Се вчипчил со нокти за блузата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи