а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вчера

Вид збор: Прилог
1. Денот пред денес.
Англиски: yesterday evening Албански: dje
Примери:
Поминаа вчера напладне крај вашата куќа.
Од вчера утрото не сме јале.
2. Неодамна, пред извесно време.
Англиски: recently
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вчера почна, а веќе денес е познат поет.
Изрази
Не е од вчера - искусен е, доста знае.
Не е од вчера - прекор кон некој што постапува како што не му доликува на возраста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи