а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вчерашен

вчерашни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на денот пред денешниот, што се однесува на вчера.
Англиски: yesterdays Албански: djeshëm
Примери:
Останале траги од вчерашната бура.
2. Што е неодамнешен.
Англиски: recent Албански: fundit
Примери:
Не е вчерашен - има искуство, доста знае.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи