а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вчепка

вчепкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Зграпчи, вчапи, грабне за гуша.
Англиски: grab
Примери:
Веднаш ја вчепкале и ја одвлекле.
Вели дека ќе ме вчепка и ќе ме врзе за некое дрво.
Изведенки
1. вчепкува несв.
вчепкуваат
2. вчепкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи