а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вчекани

вчеканат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Доведе во неподвижна состојба.
Англиски: stiffen Албански: mpak
Примери:
Го вчекани од ќотек.
2. (се вчекани) Изгуби подвижност, еластичност, се вкочани, се здрви.
Англиски: stiffen Албански: mpak, mpiks
Примери:
Женава се вчекани на прозорчето и - тука остана.
Изведенки
1. вчеканува несв.
(се) вчекануваат
2. вчеканување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи