а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вчас

Вид збор: Прилог
веднаш, за миг, на часот
Англиски: immediately
Примери:
Од зад стеблата вчас дотрчаа уште неколкумина.
Изведенки
1. вчасум прил.
Пример: Срипа и вчасум се најде кај портата.
2. вчасот прил.
Пример: Срцето вчасот му се исцелило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи