а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вчади

вчадат
Вид збор: Глагол, свршен
(се вчади) се зачади
Англиски: smoke
Изведенки
1. вчадува несв.
(се) вчадуваат
2. вчадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи