а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вцрене

(се) вцренат
Вид збор: Глагол, свршен
Се возбуди, се вознемири, се вцрви од возбуда.
Англиски: blush
Употреба: Архаизам
Примери:
Како тоа? - се вцрени старецот.
Изведенки
1. вцренува несв.
(се) вцренуваат
2. вцренување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи