а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вцрвоса

(се) вцрвосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Црвоса, се исполни со црвје.
Англиски: rot
Примери:
Дрвото се вцрвоса.
Изведенки
1. вцрвосува несв.
(се) вцрвосуваат
2. вцрвосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи