а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вцрви

вцрват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане црвен, да поцрвени, да зарумени.
Англиски: redden Албански: skuqet
Примери:
Неговите очи ја вцрвија девојката.
Му го вцрви вратот со јажето.
2. (се вцрви) Стане црвен.
Англиски: blush Албански: skuqet
Примери:
Таа се вцрви и истрча од собата.
Изведенки
1. вцрвува несв.
вцрвуваат
2. вцрвување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи