а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вцрвени

(се) вцрвенат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане црвен, се зацрвени, се зарумени.
Англиски: blush
Примери:
Од отровот се вцрвени.
Белките на очите му се вцрвенија.
Изведенки
1. вцрвенува несв.
(се) вцрвенуваат
2. вцрвенување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи